Delta gratis i Innokas-distanslektioner som ordnas i september-oktober!
De populära distanslektionerna som genomförs i samarbete mellan Innokas-nätverket och Åbo Akademis Skolresurs fortsätter i höst under ett nytt namn Innokas-distanslektioner. Konceptet är välbekant och utlovar inspirerande och mångsidiga lektioner för elever i olika åldrar från förskolan till andra stadiet. Distanslektionerna ordnas på finska och svenska.
Distanslektioner på svenska
Anmälningen till distanslektionerna öppnas i augusti. Länken och instruktionerna för deltagande skickas till de anmälda via e-post ungefär en vecka på förhand. Lektionerna spelas inte in av säkerhetsskäl.
AI – vem bestämmer vad som är rätt?
- Tid: To 1.10 kl. 12.00–13.00
- Målgrupp: Elever i årskurs 5–6
- Utbildare: Linda Mannila, biträdande professor, Helsingfors universitet
- Beskrivning: Tillsammans animerar vi en saga/berättelse. Eleverna jobbar enskilt och behöver en Ipad eller en Chromebook. Scratch Jr appen bör vara färdigt installerade på enheterna. Inga förhandskunskaper behövs.
Programmera animation med Scratch Jr
- Tid: Fre 2.10 kl. 9.15–10.15
- Målgrupp: Elever i årskurs 1–2
- Utbildare: Sebastian Ducander, IT-pedagog, Pargas
- Beskrivning: Tillsammans animerar vi en saga/berättelse. Eleverna jobbar enskilt och behöver en Ipad eller en Chromebook. Scratch Jr appen bör vara färdigt installerade på enheterna. Inga förhandskunskaper behövs.
Programmera en apparat med Micro:bit
- Tid:Ons 7.10 kl. 12.00–13.00
- Målgrupp: Elever i årskurs 3–6
- Utbildare: Christian Ahläng, vetenskapsinspiratör, Åbo Akademi
- Beskrivning: Under lektionen bekantar vi oss med programmerade saker i vår omgivning och skapar en egen (virtuell) apparat med hjälp av Micro:bit. Ni behöver inte ha riktiga Micro:bittar för att delta. Vi använder blockprogrammering i MakeCode-editorn som fungerar i webbläsare utan inloggning. Förhandskunskaper: det är bra att ha använt blockprogrammering ett par gånger tidigare.
Se distanslektioner på finska här.
