När?
01.03.2024 – 31.12.2024
Mer info
leenu.juurola(at)helsinki.fi

Barn och unga med i diskussionen och beslutsfattandet kring artificiell intelligens

Artificiell intelligens integreras allt djupare i olika tjänster och samhällsfunktioner. Särskilt den ökande användningen av generativ AI ställer krav på förnyelse inom utbildning och fostran. Forskning visar att elever och lärare har många felaktiga uppfattningar om artificiell intelligens. Dessutom är kunskapen om AI som fenomen och AI-pedagogik fortfarande främmande för många lärare.

I projektet ”Demokrati, barnens rättigheter och artificiell intelligens” tas en barnrättsbaserad synpunkt fram som betonar demokratifostran och barns aktörskap i AI-relaterade diskussioner och utvecklingen av undervisningen. Att förstå artificiell intelligens, använda den kreativt och påverka AI-utvecklingen är en rättighet för varje barn och ungdom. Kunskap om artificiell intelligens ur ett demokratifostrans- och barnrättsperspektiv bör utvecklas redan från de tidiga skolåren. Alla ska ha jämlika möjligheter att vara aktiva aktörer i AI-tidseran, oberoende av bakgrund. Projektets mål är att synliggöra kopplingen mellan demokrati, barnens rättigheter och teknologisk utveckling för barn och unga, samt ge dem verktyg för att utöva inflytande över hur artificiell intelligens i framtiden utvecklas. Centralt är barns och ungas delaktighet, särskilt i användningen, utvecklingen och besluten kring artificiell intelligens.

Projektet samlar internationella och nationella exempel på utbildning inom AI med starkt fokus på demokrati- och mänskliga rättigheter, såsom Skottlands program Exploring Children’s Rights and AI. Dessutom byggs en modell som möjliggör för lärare att på ett praktiskt sätt behandla samhälleliga frågor om artificiell intelligens med eleverna samt fundera på framtiden av AI. Modellen möjliggör metodologisk integration av exempelvis medie- och teknologifostran, demokrati- och människorättsfostran samt innovationspedagogik i undervisningen av artificiell intelligens. I projektet granskas barnens rättigheter och artificiell intelligens ur ett makt- och demokratiperspektiv: barn och unga uppmuntras att fundera på och undersöka vad de vet och tycker om AI, vilken sorts AI de skulle vilja använda i framtiden samt hur de kan delta i utvecklingen av AI-innovationer och i beslutsfattandet kring dem.

Projektet finansieras av Sitra och genomförs i nära samarbete med experter på demokrati- och människorättsfostran samt digitalisering av undervisningen.

I september ordnas inom projektet en diskussionsstund om demokrati, barnens rättigheter och artificiell intelligens. Tillställningen är riktad till aktörer inom utbildning och fostran samt bredare till experter inom teknikbranschen, barns rättigheter och demokratifrågor. Läs mer om tillställningen här: www.sitra.fi/tapahtumat/demokratia-lasten-oikeudet-ja-tekoaly/